Morse Cutting Tools 43721 Square End Mill, 1-1/4" Dia. x 1-1/2" LOC x 3/4" Shank Dia. x 3-7/8" OAL, 2 FL, HSS, Uncoated, Series 1898 - 1022342
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1022342
- ID:
- 804330
| Cutting Diameter | 1-1/4" |
| Depth of Cut | 1-1/2" |
| Overall Length | 3-7/8" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 2 |
| Shank Type | Round |
| Coolant Supply Property | External |
$101.77
Morse Cutting Tools 43721 Square End Mill, 1-1/4" Dia. x 1-1/2" LOC x 3/4" Shank Dia. x 3-7/8" OAL, 2 FL, HSS, Uncoated, Series 1898 - 1022342
Square End Mill, 1-1/4" Dia. x 1-1/2" LOC x 3/4" Shank Dia. x 3-7/8" OAL, 2 FL, HSS, Uncoated, Series 1898
1898 1-1/4 x 3/4 2FL SE
Manufacturer Part Number: 43721
Trade Name: HSS-GP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1022342 |
| Manufacturer Part Number | 43721 |
| Legacy Product Number | MT2343721 |
| HQ Product Code | MRT43721 |
| Cutting Diameter | 1-1/4" |
| Connection Diameter Machine Side | 3/4" |
| Depth of Cut Maximum | 1-1/2" |
| Overall Length | 3-7/8" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 2 |
| Shank Type | Round |
| End Shape | Center Cutting |
| Tool Type | Single End |
| Decimal Equivalent | 1.25" |
| Dimension Units | Inch |
| Usable Length | 1-1/2" |
| Application | Finishing |
| Length Group | Regular |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Measurement Type | Inch |
| Series/List # | 1898 |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
