Morse Cutting Tools 57138 Ball Nose End Mill, 27/64" Dia. x 1" LOC x 7/16" Shank Dia. x 2-3/4" OAL, 2 FL, Carbide, Uncoated, Series 5940 - 1026456
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1026456
- ID:
- 854095
| Cutting Diameter | 27/64" |
| Depth of Cut | 1" |
| Overall Length | 2-3/4" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 2 |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Shank Type | Round |
| Coolant Supply Property | External |
$95.96
Morse Cutting Tools Ball Nose End Mill, 27/64" Dia. x 1" LOC x 7/16" Shank Dia. x 2-3/4" OAL, 2 FL, Carbide, Uncoated, Series 5940 - 1026456
27/64" Dia. x 7/16" Shank x 1" DOC x 2-3/4" OAL, Carbide 2 Flute, 30° Helix, Ballnose End Mill Series/List #5940
Manufacturer Part Number: 57138
Trade Name: SOLID MASTER
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1026456 |
| Manufacturer Part Number | 57138 |
| Legacy Product Number | MT3257138 |
| HQ Product Code | MRT57138 |
| Series/List # | 5940 |
| Cutting Diameter | 27/64" |
| Connection Diameter Machine Side | 7/16" |
| Depth of Cut Maximum | 1" |
| Overall Length | 2-3/4" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 2 |
| Tool Type | Single End |
| Decimal Equivalent | 0.4219" |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Shank Type | Round |
| Usable Length | |
| Length Group | Regular |
| End Shape | Ball Nose |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Center Cutting | Yes |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
