Morse Cutting Tools 91474 Jobber Drill, U Dia. x 0.368" Shank Dia. x 5" OAL x 3-5/8" Flute Length, 118 Degrees, Standard Flute, HSS, TiN, Series 1330 - 1018875
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1018875
- ID:
- 857760
| Cutting Diameter | U |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Flute Length | 3-5/8" |
| Shank Type | Round |
| Overall Length | 5" |
| Point Angle | 118 Degrees |
| Flute Type | Standard |
| Coating | TiN |
| Coolant Supply Property | External |
| Point Shape | Standard |
$14.49
Morse Cutting Tools Jobber Drill, U Dia. x 0.368" Shank Dia. x 5" OAL x 3-5/8" Flute Length, 118 Degrees, Standard Flute, HSS, TiN, Series 1330 - 1018875
1330G "U" JL DRL HSS TIN
Manufacturer Part Number: 91474
Trade Name: HSS-GP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1018875 |
| Manufacturer Part Number | 91474 |
| Legacy Product Number | MT1191474 |
| HQ Product Code | MRT91474 |
| Series/List # | 1330 |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter | U |
| Decimal Equivalent | 0.368" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Flute Length | 3-5/8" |
| Shank Type | Round |
| Connection Diameter Machine Side | 0.368" |
| Tool Type | General Purpose |
| Overall Length | 5" |
| Dimension Units | Inch |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter - Letter/Wire Gauge | U |
| Measurement Type | Letter |
| Angle | 118 Degrees |
| Flute Type | Standard |
| Coating | TiN |
| Coolant Supply Property | External |
| Point Shape | Standard |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
