Morse Cutting Tools 93828 Jobber Drill, G Dia. x 0.261" Shank Dia. x 4-1/8" OAL x 2-7/8" Flute Length, 135 Degrees, Standard Flute, Cobalt, TiAlN, Series 2332 - 1018968
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1018968
- ID:
- 857378
| Cutting Diameter | G |
| Cutting Edge Material | HSSCo |
| Flute Length | 2-7/8" |
| Shank Type | Round |
| Overall Length | 4-1/8" |
| Point Angle | 135 Degrees |
| Flute Type | Standard |
| Coating | TiAlN |
| Coolant Supply Property | External |
| Point Shape | Split |
$12.51
Morse Cutting Tools Jobber Drill, G Dia. x 0.261" Shank Dia. x 4-1/8" OAL x 2-7/8" Flute Length, 135 Degrees, Standard Flute, Cobalt, TiAlN, Series 2332 - 1018968
G Jobber Drill NAS 907, Type J TiAlN Series/List # 2332
Manufacturer Part Number: 93828
Trade Name: HSS-PM
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1018968 |
| Manufacturer Part Number | 93828 |
| Legacy Product Number | MT1193828 |
| HQ Product Code | MRT93828 |
| Series/List # | 2332 |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter | G |
| Decimal Equivalent | 0.261" |
| Cutting Edge Material | HSSCo |
| Flute Length | 2-7/8" |
| Shank Type | Round |
| Connection Diameter Machine Side | 0.261" |
| Tool Type | NAS 907, Type J |
| Overall Length | 4-1/8" |
| Dimension Units | Inch |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter - Letter/Wire Gauge | G |
| Measurement Type | Letter |
| Angle | 135 Degrees |
| Flute Type | Standard |
| Coating | TiAlN |
| Coolant Supply Property | External |
| Point Shape | Split |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
