Morse Cutting Tools 93844 Jobber Drill, R Dia. x 0.339" Shank Dia. x 4-3/4" OAL x 3-7/16" Flute Length, 135 Degrees, Standard Flute, Cobalt, TiAlN, Series 2332 - 1018984
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1018984
- ID:
- 857394
| Cutting Diameter | R |
| Cutting Edge Material | HSSCo |
| Flute Length | 3-7/16" |
| Shank Type | Round |
| Overall Length | 4-3/4" |
| Point Angle | 135 Degrees |
| Flute Type | Standard |
| Coating | TiAlN |
| Coolant Supply Property | External |
| Point Shape | Split |
$17.48
Morse Cutting Tools Jobber Drill, R Dia. x 0.339" Shank Dia. x 4-3/4" OAL x 3-7/16" Flute Length, 135 Degrees, Standard Flute, Cobalt, TiAlN, Series 2332 - 1018984
R Jobber Drill NAS 907, Type J TiAlN Series/List # 2332
Manufacturer Part Number: 93844
Trade Name: HSS-PM
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1018984 |
| Manufacturer Part Number | 93844 |
| Legacy Product Number | MT1193844 |
| HQ Product Code | MRT93844 |
| Series/List # | 2332 |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter | R |
| Decimal Equivalent | 0.339" |
| Cutting Edge Material | HSSCo |
| Flute Length | 3-7/16" |
| Shank Type | Round |
| Connection Diameter Machine Side | 0.339" |
| Tool Type | NAS 907, Type J |
| Overall Length | 4-3/4" |
| Dimension Units | Inch |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter - Letter/Wire Gauge | R |
| Measurement Type | Letter |
| Angle | 135 Degrees |
| Flute Type | Standard |
| Coating | TiAlN |
| Coolant Supply Property | External |
| Point Shape | Split |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
