Morse Cutting Tools 50993 Solid Carbide Drill, 9.5 mm Dia. x 9.5 mm Shank Dia. x 102 mm OAL x 70 mm LCF, 118 Degrees, Standard, Uncoated, Series 5374 - 1019180
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1019180
- ID:
- 859418
| Cutting Diameter | 9.5 mm |
| Coating | Uncoated |
| Coolant Supply Property | External |
| Point Angle | 118 Degrees |
| Flute Length | 70 mm |
| Overall Length | 102 mm |
| Flute Count | 2 |
| Flute Helix Angle | 25 Degrees |
| Shank Type | Round |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Point Shape | Split |
$80.00
Morse Cutting Tools Solid Carbide Drill, 9.5 mm Dia. x 9.5 mm Shank Dia. x 102 mm OAL x 70 mm LCF, 118 Degrees, Standard, Uncoated, Series 5374 - 1019180
9.5 mm Dia. x 9.5 mm Shank x 70 mm Flute Length x 102 mm OAL, Standard, 118°, Bright, 2 Flute, External Coolant, Round Solid Carbide Drill Series/List #5374
Manufacturer Part Number: 50993
Trade Name: SOLID MASTER
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1019180 |
| Manufacturer Part Number | 50993 |
| Legacy Product Number | MT1250993 |
| HQ Product Code | MRT50993 |
| Series/List # | 5374 |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter | 9.5 mm |
| Decimal Equivalent | 0.374" |
| Length Group | Standard |
| Coating | Uncoated |
| Connection Diameter Machine Side | 9.5 mm |
| Coolant Supply Property | External |
| Point Angle | 118 Degrees |
| Tool Type | Solid Carbide Drills |
| Usable Length | 70 mm |
| Length Chip Flute | 70 mm |
| Overall Length | 102 mm |
| Flute Count | 2 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Dimension Units | Metric |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter - Metric | 9.5 mm |
| Flute Helix Angle | 25 Degrees |
| Shank Type | Round |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Point Shape | Split |
| Measurement Type | Metric |
| Body Material | Carbide |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
