Morse Cutting Tools 50995 Solid Carbide Drill, 10.5 mm Dia. x 10.5 mm Shank Dia. x 114 mm OAL x 73 mm LCF, 118 Degrees, Standard, Uncoated, Series 5374 - 1019182
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1019182
- ID:
- 859420
| Cutting Diameter | 10.5 mm |
| Coating | Uncoated |
| Coolant Supply Property | External |
| Point Angle | 118 Degrees |
| Flute Length | 73 mm |
| Overall Length | 114 mm |
| Flute Count | 2 |
| Flute Helix Angle | 25 Degrees |
| Shank Type | Round |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Point Shape | Split |
$110.16
Morse Cutting Tools Solid Carbide Drill, 10.5 mm Dia. x 10.5 mm Shank Dia. x 114 mm OAL x 73 mm LCF, 118 Degrees, Standard, Uncoated, Series 5374 - 1019182
10.5 mm Dia. x 10.5 mm Shank x 73 mm Flute Length x 114 mm OAL, Standard, 118°, Bright, 2 Flute, External Coolant, Round Solid Carbide Drill Series/List #5374
Manufacturer Part Number: 50995
Trade Name: SOLID MASTER
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1019182 |
| Manufacturer Part Number | 50995 |
| Legacy Product Number | MT1250995 |
| HQ Product Code | MRT50995 |
| Series/List # | 5374 |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter | 10.5 mm |
| Decimal Equivalent | 0.4134" |
| Length Group | Standard |
| Coating | Uncoated |
| Connection Diameter Machine Side | 10.5 mm |
| Coolant Supply Property | External |
| Point Angle | 118 Degrees |
| Tool Type | Solid Carbide Drills |
| Usable Length | 73 mm |
| Length Chip Flute | 73 mm |
| Overall Length | 114 mm |
| Flute Count | 2 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Dimension Units | Metric |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter - Metric | 10.5 mm |
| Flute Helix Angle | 25 Degrees |
| Shank Type | Round |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Point Shape | Split |
| Measurement Type | Metric |
| Body Material | Carbide |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
