Morse Cutting Tools 51048 Solid Carbide Drill, #39 Dia. x 0.0995" Shank Dia. x 2-1/4" OAL x 1-1/4" LCF, 118 Degrees, Standard, Uncoated, Series 5374 - 1019235
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1019235
- ID:
- 859448
| Cutting Diameter | #39 |
| Coating | Uncoated |
| Coolant Supply Property | External |
| Point Angle | 118 Degrees |
| Flute Length | 1-1/4" |
| Overall Length | 2-1/4" |
| Flute Count | 2 |
| Flute Helix Angle | 25 Degrees |
| Shank Type | Round |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Point Shape | Split |
$16.12
Morse Cutting Tools Solid Carbide Drill, #39 Dia. x 0.0995" Shank Dia. x 2-1/4" OAL x 1-1/4" LCF, 118 Degrees, Standard, Uncoated, Series 5374 - 1019235
5374 #39 STD DRL SC BRT
Manufacturer Part Number: 51048
Trade Name: SOLID MASTER
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1019235 |
| Manufacturer Part Number | 51048 |
| Legacy Product Number | MT1251048 |
| HQ Product Code | MRT51048 |
| Series/List # | 5374 |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter | #39 |
| Decimal Equivalent | 0.0995" |
| Length Group | Standard |
| Coating | Uncoated |
| Connection Diameter Machine Side | 0.0995" |
| Coolant Supply Property | External |
| Point Angle | 118 Degrees |
| Tool Type | Solid Carbide Drills |
| Usable Length | 1-1/4" |
| Length Chip Flute | 1-1/4" |
| Overall Length | 2-1/4" |
| Flute Count | 2 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Dimension Units | Inch |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter - Letter/Wire Gauge | #39 |
| Flute Helix Angle | 25 Degrees |
| Shank Type | Round |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Point Shape | Split |
| Measurement Type | Wire Gauge |
| Body Material | Carbide |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
