Morse Cutting Tools 51129 Solid Carbide Drill, X Dia. x 0.397" Shank Dia. x 4-1/2" OAL x 2-7/8" LCF, 118 Degrees, Standard, Uncoated, Series 5374 - 1019314
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1019314
- ID:
- 858290
| Cutting Diameter | X |
| Coating | Uncoated |
| Coolant Supply Property | External |
| Point Angle | 118 Degrees |
| Flute Length | 2-7/8" |
| Overall Length | 4-1/2" |
| Flute Count | 2 |
| Flute Helix Angle | 25 Degrees |
| Shank Type | Round |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Point Shape | Split |
$113.44
Morse Cutting Tools Solid Carbide Drill, X Dia. x 0.397" Shank Dia. x 4-1/2" OAL x 2-7/8" LCF, 118 Degrees, Standard, Uncoated, Series 5374 - 1019314
5374 "X" STD DRL SC BRT
Manufacturer Part Number: 51129
Trade Name: SOLID MASTER
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1019314 |
| Manufacturer Part Number | 51129 |
| Legacy Product Number | MT1251129 |
| HQ Product Code | MRT51129 |
| Series/List # | 5374 |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter | X |
| Decimal Equivalent | 0.397" |
| Length Group | Standard |
| Coating | Uncoated |
| Connection Diameter Machine Side | 0.397" |
| Coolant Supply Property | External |
| Point Angle | 118 Degrees |
| Tool Type | Solid Carbide Drills |
| Usable Length | 2-7/8" |
| Length Chip Flute | 2-7/8" |
| Overall Length | 4-1/2" |
| Flute Count | 2 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Dimension Units | Inch |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter - Letter/Wire Gauge | X |
| Flute Helix Angle | 25 Degrees |
| Shank Type | Round |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Point Shape | Split |
| Measurement Type | Letter |
| Body Material | Carbide |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
