Morse Cutting Tools 50737 Solid Carbide Drill, #46 Dia. x 0.081" Shank Dia. x 1-3/4" OAL x 3/4" LCF, 140 Degrees, Straight Flute, Uncoated, Series 5376 - 1019495
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1019495
- ID:
- 858710
| Cutting Diameter | #46 |
| Coating | Uncoated |
| Coolant Supply Property | External |
| Point Angle | 140 Degrees |
| Flute Length | 3/4" |
| Overall Length | 1-3/4" |
| Flute Count | 2 |
| Flute Helix Angle | 0 Degrees |
| Shank Type | Round |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Point Shape | Notch |
$16.23
Morse Cutting Tools Solid Carbide Drill, #46 Dia. x 0.081" Shank Dia. x 1-3/4" OAL x 3/4" LCF, 140 Degrees, Straight Flute, Uncoated, Series 5376 - 1019495
#46 Dia. x 0.081" Shank x 3/4" Flute Length x 1-3/4" OAL, Straight Flute, 140°, Bright, 2 Flute, External Coolant, Round Solid Carbide Drill Series/List #5376
Manufacturer Part Number: 50737
Trade Name: SOLID MASTER
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1019495 |
| Manufacturer Part Number | 50737 |
| Legacy Product Number | MT1350737 |
| HQ Product Code | MRT50737 |
| Series/List # | 5376 |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter | #46 |
| Decimal Equivalent | 0.081" |
| Length Group | Straight Flute |
| Coating | Uncoated |
| Connection Diameter Machine Side | 0.081" |
| Coolant Supply Property | External |
| Point Angle | 140 Degrees |
| Tool Type | Solid Carbide Drills |
| Usable Length | 3/4" |
| Length Chip Flute | 3/4" |
| Overall Length | 1-3/4" |
| Flute Count | 2 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Dimension Units | Inch |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter - Letter/Wire Gauge | #46 |
| Flute Helix Angle | 0 Degrees |
| Shank Type | Round |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Point Shape | Notch |
| Measurement Type | Wire Gauge |
| Body Material | Carbide |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
