Morse Cutting Tools 50872 Solid Carbide Drill, 5/64" Dia. x 5/64" Shank Dia. x 1-11/16" OAL x 11/16" LCF, 135 Degrees, Screw Machine, Uncoated, Series 5375 - 1019626
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1019626
- ID:
- 858390
| Cutting Diameter | 5/64" |
| Coating | Uncoated |
| Coolant Supply Property | External |
| Point Angle | 135 Degrees |
| Flute Length | 11/16" |
| Overall Length | 1-11/16" |
| Flute Count | 2 |
| Flute Helix Angle | 15 Degrees |
| Shank Type | Round |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Point Shape | Split |
$13.88
Morse Cutting Tools Solid Carbide Drill, 5/64" Dia. x 5/64" Shank Dia. x 1-11/16" OAL x 11/16" LCF, 135 Degrees, Screw Machine, Uncoated, Series 5375 - 1019626
5375 5/64" SM DRL SC BRT
Manufacturer Part Number: 50872
Trade Name: SOLID MASTER
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1019626 |
| Manufacturer Part Number | 50872 |
| Legacy Product Number | MT1350872 |
| HQ Product Code | MRT50872 |
| Series/List # | 5375 |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter | 5/64" |
| Decimal Equivalent | 0.0781" |
| Length Group | Screw Machine |
| Coating | Uncoated |
| Connection Diameter Machine Side | 5/64" |
| Coolant Supply Property | External |
| Point Angle | 135 Degrees |
| Tool Type | Solid Carbide Drills |
| Usable Length | 11/16" |
| Length Chip Flute | 11/16" |
| Overall Length | 1-11/16" |
| Flute Count | 2 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Dimension Units | Inch |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter - Inch | 5/64" |
| Flute Helix Angle | 15 Degrees |
| Shank Type | Round |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Point Shape | Split |
| Measurement Type | Inch |
| Body Material | Carbide |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
