Morse Cutting Tools 50952 Solid Carbide Drill, R Dia. x 0.339" Shank Dia. x 3" OAL x 1-11/16" LCF, 135 Degrees, Screw Machine, Uncoated, Series 5375 - 1019706
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1019706
- ID:
- 858505
| Cutting Diameter | R |
| Coating | Uncoated |
| Coolant Supply Property | External |
| Point Angle | 135 Degrees |
| Flute Length | 1-11/16" |
| Overall Length | 3" |
| Flute Count | 2 |
| Flute Helix Angle | 15 Degrees |
| Shank Type | Round |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Point Shape | Split |
$69.77
Morse Cutting Tools Solid Carbide Drill, R Dia. x 0.339" Shank Dia. x 3" OAL x 1-11/16" LCF, 135 Degrees, Screw Machine, Uncoated, Series 5375 - 1019706
5375 "R" SM DRL SC BRT
Manufacturer Part Number: 50952
Trade Name: SOLID MASTER
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1019706 |
| Manufacturer Part Number | 50952 |
| Legacy Product Number | MT1350952 |
| HQ Product Code | MRT50952 |
| Series/List # | 5375 |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter | R |
| Decimal Equivalent | 0.339" |
| Length Group | Screw Machine |
| Coating | Uncoated |
| Connection Diameter Machine Side | 0.339" |
| Coolant Supply Property | External |
| Point Angle | 135 Degrees |
| Tool Type | Solid Carbide Drills |
| Usable Length | 1-11/16" |
| Length Chip Flute | 1-11/16" |
| Overall Length | 3" |
| Flute Count | 2 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Dimension Units | Inch |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter - Letter/Wire Gauge | R |
| Flute Helix Angle | 15 Degrees |
| Shank Type | Round |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Point Shape | Split |
| Measurement Type | Letter |
| Body Material | Carbide |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
