Morse Cutting Tools 53844 Solid Carbide Drill, #94 Dia. x 1/8" Shank Dia. x 1-1/2" OAL x 0.1" LCF, 130 Degrees, Miniature, Uncoated, Series 5372 - 1019735
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1019735
- ID:
- 858675
| Cutting Diameter | #94 |
| Coating | Uncoated |
| Coolant Supply Property | External |
| Point Angle | 130 Degrees |
| Flute Length | 0.1" |
| Overall Length | 1-1/2" |
| Flute Count | 2 |
| Flute Helix Angle | 35 Degrees |
| Shank Type | Round |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Point Shape | 4 Facet |
$46.53
Morse Cutting Tools Solid Carbide Drill, #94 Dia. x 1/8" Shank Dia. x 1-1/2" OAL x 0.1" LCF, 130 Degrees, Miniature, Uncoated, Series 5372 - 1019735
#94 Dia. x 1/8" Shank x 0.1" Flute Length x 1-1/2" OAL, Miniature, 130°, Bright, 2 Flute, External Coolant, Round Solid Carbide Drill Series/List #5372
Manufacturer Part Number: 53844
Trade Name: NANO CUT
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1019735 |
| Manufacturer Part Number | 53844 |
| Legacy Product Number | MT1353844 |
| HQ Product Code | MRT53844 |
| Series/List # | 5372 |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter | #94 |
| Decimal Equivalent | 0.0071" |
| Length Group | Miniature |
| Coating | Uncoated |
| Connection Diameter Machine Side | 1/8" |
| Coolant Supply Property | External |
| Point Angle | 130 Degrees |
| Tool Type | Solid Carbide Drills |
| Usable Length | 0.1" |
| Length Chip Flute | 0.1" |
| Overall Length | 1-1/2" |
| Flute Count | 2 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Dimension Units | Inch |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter - Letter/Wire Gauge | #94 |
| Flute Helix Angle | 35 Degrees |
| Shank Type | Round |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Point Shape | 4 Facet |
| Measurement Type | Wire Gauge |
| Body Material | Carbide |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
