Morse Cutting Tools 92749 Solid Carbide Drill, 17/64" Dia. x 17/64" Shank Dia. x 2-5/8" OAL x 1-7/16" LCF, 140 Degrees, Straight Flute, TiAlN, Series 5376 - 1020163
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1020163
- ID:
- 859637
| Cutting Diameter | 17/64" |
| Coating | TiAlN |
| Coolant Supply Property | External |
| Point Angle | 140 Degrees |
| Flute Length | 1-7/16" |
| Overall Length | 2-5/8" |
| Flute Count | 2 |
| Flute Helix Angle | 0 Degrees |
| Shank Type | Round |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Point Shape | Notch |
$59.83
Morse Cutting Tools Solid Carbide Drill, 17/64" Dia. x 17/64" Shank Dia. x 2-5/8" OAL x 1-7/16" LCF, 140 Degrees, Straight Flute, TiAlN, Series 5376 - 1020163
5376T 17/64" ST/FL DRL
Manufacturer Part Number: 92749
Trade Name: SOLID DRILL
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1020163 |
| Manufacturer Part Number | 92749 |
| Legacy Product Number | MT1392749 |
| HQ Product Code | MRT92749 |
| Series/List # | 5376 |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter | 17/64" |
| Decimal Equivalent | 0.2656" |
| Length Group | Straight Flute |
| Coating | TiAlN |
| Connection Diameter Machine Side | 17/64" |
| Coolant Supply Property | External |
| Point Angle | 140 Degrees |
| Tool Type | Solid Carbide Drills |
| Usable Length | 1-7/16" |
| Length Chip Flute | 1-7/16" |
| Overall Length | 2-5/8" |
| Flute Count | 2 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Dimension Units | Inch |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter - Inch | 17/64" |
| Flute Helix Angle | 0 Degrees |
| Shank Type | Round |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Point Shape | Notch |
| Measurement Type | Inch |
| Body Material | Carbide |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
