Morse Cutting Tools 93012 Solid Carbide Drill, 2.5 mm Dia. x 2.5 mm Shank Dia. x 46 mm OAL x 21 mm LCF, 135 Degrees, Screw Machine, TiAlN, Series 5375T - 1020217
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1020217
- ID:
- 858589
| Cutting Diameter | 2.5 mm |
| Coating | TiAlN |
| Coolant Supply Property | External |
| Point Angle | 135 Degrees |
| Flute Length | 21 mm |
| Overall Length | 46 mm |
| Flute Count | 2 |
| Flute Helix Angle | 15 Degrees |
| Shank Type | Round |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Point Shape | Split |
$20.82
Morse Cutting Tools Solid Carbide Drill, 2.5 mm Dia. x 2.5 mm Shank Dia. x 46 mm OAL x 21 mm LCF, 135 Degrees, Screw Machine, TiAlN, Series 5375T - 1020217
2.5 mm Dia. x 2.5 mm Shank x 21 mm Flute Length x 46 mm OAL, Screw Machine, 135°, AlTiN, 2 Flute, External Coolant, Round Solid Carbide Drill Series/List #5375T
Manufacturer Part Number: 93012
Trade Name: SOLID DRILL
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1020217 |
| Manufacturer Part Number | 93012 |
| Legacy Product Number | MT1393012 |
| HQ Product Code | MRT93012 |
| Series/List # | 5375T |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter | 2.5 mm |
| Decimal Equivalent | 0.0984" |
| Length Group | Screw Machine |
| Coating | TiAlN |
| Connection Diameter Machine Side | 2.5 mm |
| Coolant Supply Property | External |
| Point Angle | 135 Degrees |
| Tool Type | Solid Carbide Drills |
| Usable Length | 21 mm |
| Length Chip Flute | 21 mm |
| Overall Length | 46 mm |
| Flute Count | 2 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Dimension Units | Metric |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter - Metric | 2.5 mm |
| Flute Helix Angle | 15 Degrees |
| Shank Type | Round |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Point Shape | Split |
| Measurement Type | Metric |
| Body Material | Carbide |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
