Morse Cutting Tools 14988 Screw Machine Drill, X Dia. x 0.397" Shank Dia. x 3-5/16" OAL x 1-15/16" Flute Length, 135 Degrees, HSS, Black Oxide, Series 1398 - 1020479
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1020479
- ID:
- 860067
| Cutting Diameter | X |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Flute Length | 1-15/16" |
| Overall Length | 3-5/16" |
| Shank Type | Round |
| Point Angle | 135 Degrees |
| Coating | Black Oxide |
| Flute Type | Standard |
| Point Shape | Split |
$12.83
Morse Cutting Tools Screw Machine Drill, X Dia. x 0.397" Shank Dia. x 3-5/16" OAL x 1-15/16" Flute Length, 135 Degrees, HSS, Black Oxide, Series 1398 - 1020479
1398 "X" HD/SM DRL HSS
Manufacturer Part Number: 14988
Trade Name: HSS-GP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1020479 |
| Manufacturer Part Number | 14988 |
| Legacy Product Number | MT1414988 |
| HQ Product Code | MRT14988 |
| Series/List # | 1398 |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter | X |
| Decimal Equivalent | 0.397" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Flute Length | 1-15/16" |
| Overall Length | 3-5/16" |
| Shank Type | Round |
| Tool Type | NAS 907, Type C |
| Connection Diameter Machine Side | 0.397" |
| Dimension Units | Inch |
| Measurement Type | Letter |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter - Inch | 0.397" |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter - Letter/Wire Gauge | X |
| Angle | 135 Degrees |
| Coating | Black Oxide |
| Flute Type | Standard |
| Point Shape | Split |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
