Morse Cutting Tools 15207 Screw Machine Drill, X Dia. x 3-5/16" OAL x 1-15/16" Flute Length, 118 Degrees, HSS, Uncoated, Series 1436 - 1020593
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1020593
- ID:
- 860172
| Cutting Diameter | X |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Flute Length | 1-15/16" |
| Overall Length | 3-5/16" |
| Shank Type | Round |
| Point Angle | 118 Degrees |
| Coating | Uncoated |
| Flute Type | Standard |
| Point Shape | Standard |
$8.78
Morse Cutting Tools Screw Machine Drill, X Dia. x 3-5/16" OAL x 1-15/16" Flute Length, 118 Degrees, HSS, Uncoated, Series 1436 - 1020593
1436 "X" SM DRL HSS BRT
Manufacturer Part Number: 15207
Trade Name: HSS-GP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1020593 |
| Manufacturer Part Number | 15207 |
| Legacy Product Number | MT1415207 |
| HQ Product Code | MRT15207 |
| Series/List # | 1436 |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter | X |
| Decimal Equivalent | 0.397" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Flute Length | 1-15/16" |
| Overall Length | 3-5/16" |
| Shank Type | Round |
| Tool Type | General Purpose |
| Connection Diameter Machine Side | 0.397" |
| Dimension Units | Inch |
| Measurement Type | Letter |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter - Inch | 0.397" |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter - Letter/Wire Gauge | X |
| Angle | 118 Degrees |
| Coating | Uncoated |
| Flute Type | Standard |
| Point Shape | Standard |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
