Morse Cutting Tools 15211 Screw Machine Drill, 27/64" Dia. x 3-3/8" OAL x 2" Flute Length, 118 Degrees, HSS, Uncoated, Series 1435 - 1020597
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1020597
- ID:
- 860174
| Cutting Diameter | 27/64" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Flute Length | 2" |
| Overall Length | 3-3/8" |
| Shank Type | Round |
| Point Angle | 118 Degrees |
| Coating | Uncoated |
| Flute Type | Standard |
| Point Shape | Standard |
$8.59
Morse Cutting Tools Screw Machine Drill, 27/64" Dia. x 3-3/8" OAL x 2" Flute Length, 118 Degrees, HSS, Uncoated, Series 1435 - 1020597
1435 27/64" SM DRL HSS
Manufacturer Part Number: 15211
Trade Name: HSS-GP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1020597 |
| Manufacturer Part Number | 15211 |
| Legacy Product Number | MT1415211 |
| HQ Product Code | MRT15211 |
| Series/List # | 1435 |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter | 27/64" |
| Decimal Equivalent | 0.4219" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Flute Length | 2" |
| Overall Length | 3-3/8" |
| Shank Type | Round |
| Tool Type | General Purpose |
| Connection Diameter Machine Side | 0.4219" |
| Dimension Units | Inch |
| Measurement Type | Inch |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter - Inch | 27/64" |
| Angle | 118 Degrees |
| Coating | Uncoated |
| Flute Type | Standard |
| Point Shape | Standard |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
