Morse Cutting Tools 13216 Screw Machine Drill, #3 Dia. x 0.213" Shank Dia. x 2-3/8" OAL x 1-1/4" Flute Length, 135 Degrees, HSSCo, Black Oxide, Series 2435 - 1020781
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1020781
- ID:
- 860182
| Cutting Diameter | #3 |
| Cutting Edge Material | HSSCo |
| Flute Length | 1-1/4" |
| Overall Length | 2-3/8" |
| Shank Type | Round |
| Point Angle | 135 Degrees |
| Coating | Black Oxide |
| Flute Type | Standard |
| Point Shape | Split |
$6.42
Morse Cutting Tools Screw Machine Drill, #3 Dia. x 0.213" Shank Dia. x 2-3/8" OAL x 1-1/4" Flute Length, 135 Degrees, HSSCo, Black Oxide, Series 2435 - 1020781
2435 #3 HD/SM DRL COB BRT
Manufacturer Part Number: 13216
Trade Name: HSS-PM
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1020781 |
| Manufacturer Part Number | 13216 |
| Legacy Product Number | MT1513216 |
| HQ Product Code | MRT13216 |
| Series/List # | 2435 |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter | #3 |
| Decimal Equivalent | 0.213" |
| Cutting Edge Material | HSSCo |
| Flute Length | 1-1/4" |
| Overall Length | 2-3/8" |
| Shank Type | Round |
| Tool Type | Heavy Duty |
| Connection Diameter Machine Side | 0.213" |
| Dimension Units | Inch |
| Measurement Type | Wire Gage |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter - Inch | 0.213" |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter - Letter/Wire Gauge | #3 |
| Angle | 135 Degrees |
| Coating | Black Oxide |
| Flute Type | Standard |
| Point Shape | Split |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
