Morse Cutting Tools 13231 Screw Machine Drill, J Dia. x 0.277" Shank Dia. x 2-11/16" OAL x 1-1/2" Flute Length, 135 Degrees, HSSCo, Black Oxide, Series 2435 - 1020796
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1020796
- ID:
- 859830
| Cutting Diameter | J |
| Cutting Edge Material | HSSCo |
| Flute Length | 1-1/2" |
| Overall Length | 2-11/16" |
| Shank Type | Round |
| Point Angle | 135 Degrees |
| Coating | Black Oxide |
| Flute Type | Standard |
| Point Shape | Split |
$8.74
Morse Cutting Tools Screw Machine Drill, J Dia. x 0.277" Shank Dia. x 2-11/16" OAL x 1-1/2" Flute Length, 135 Degrees, HSSCo, Black Oxide, Series 2435 - 1020796
2435 "J" HD/SM DRL COB
Manufacturer Part Number: 13231
Trade Name: HSS-PM
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1020796 |
| Manufacturer Part Number | 13231 |
| Legacy Product Number | MT1513231 |
| HQ Product Code | MRT13231 |
| Series/List # | 2435 |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter | J |
| Decimal Equivalent | 0.277" |
| Cutting Edge Material | HSSCo |
| Flute Length | 1-1/2" |
| Overall Length | 2-11/16" |
| Shank Type | Round |
| Tool Type | Heavy Duty |
| Connection Diameter Machine Side | 0.277" |
| Dimension Units | Inch |
| Measurement Type | Letter |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter - Inch | 0.277" |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter - Letter/Wire Gauge | J |
| Angle | 135 Degrees |
| Coating | Black Oxide |
| Flute Type | Standard |
| Point Shape | Split |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
