Morse Cutting Tools 13240 Screw Machine Drill, P Dia. x 0.323" Shank Dia. x 2-15/16" OAL x 1-11/16" Flute Length, 135 Degrees, HSSCo, Black Oxide, Series 2435 - 1020805
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1020805
- ID:
- 859907
| Cutting Diameter | P |
| Cutting Edge Material | HSSCo |
| Flute Length | 1-11/16" |
| Overall Length | 2-15/16" |
| Shank Type | Round |
| Point Angle | 135 Degrees |
| Coating | Black Oxide |
| Flute Type | Standard |
| Point Shape | Split |
$11.53
Morse Cutting Tools Screw Machine Drill, P Dia. x 0.323" Shank Dia. x 2-15/16" OAL x 1-11/16" Flute Length, 135 Degrees, HSSCo, Black Oxide, Series 2435 - 1020805
2435 "P" HD/SM DRL COB
Manufacturer Part Number: 13240
Trade Name: HSS-PM
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1020805 |
| Manufacturer Part Number | 13240 |
| Legacy Product Number | MT1513240 |
| HQ Product Code | MRT13240 |
| Series/List # | 2435 |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter | P |
| Decimal Equivalent | 0.323" |
| Cutting Edge Material | HSSCo |
| Flute Length | 1-11/16" |
| Overall Length | 2-15/16" |
| Shank Type | Round |
| Tool Type | Heavy Duty |
| Connection Diameter Machine Side | 0.323" |
| Dimension Units | Inch |
| Measurement Type | Letter |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter - Inch | 0.323" |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter - Letter/Wire Gauge | P |
| Angle | 135 Degrees |
| Coating | Black Oxide |
| Flute Type | Standard |
| Point Shape | Split |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
