Morse Cutting Tools 13259 Screw Machine Drill, 29/64" Dia. x 0.4531" Shank Dia. x 3-9/16" OAL x 2-1/8" Flute Length, 135 Degrees, HSSCo, Black Oxide, Series 2435 - 1020824
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1020824
- ID:
- 859897
| Cutting Diameter | 29/64" |
| Cutting Edge Material | HSSCo |
| Flute Length | 2-1/8" |
| Overall Length | 3-9/16" |
| Shank Type | Round |
| Point Angle | 135 Degrees |
| Coating | Black Oxide |
| Flute Type | Standard |
| Point Shape | Split |
$18.55
Morse Cutting Tools Screw Machine Drill, 29/64" Dia. x 0.4531" Shank Dia. x 3-9/16" OAL x 2-1/8" Flute Length, 135 Degrees, HSSCo, Black Oxide, Series 2435 - 1020824
2435 29/64" HD/SM DRL
Manufacturer Part Number: 13259
Trade Name: HSS-PM
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1020824 |
| Manufacturer Part Number | 13259 |
| Legacy Product Number | MT1513259 |
| HQ Product Code | MRT13259 |
| Series/List # | 2435 |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter | 29/64" |
| Decimal Equivalent | 0.4531" |
| Cutting Edge Material | HSSCo |
| Flute Length | 2-1/8" |
| Overall Length | 3-9/16" |
| Shank Type | Round |
| Tool Type | Heavy Duty |
| Connection Diameter Machine Side | 0.4531" |
| Dimension Units | Inch |
| Measurement Type | Inch |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter - Inch | 29/64" |
| Angle | 135 Degrees |
| Coating | Black Oxide |
| Flute Type | Standard |
| Point Shape | Split |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
