Morse Cutting Tools 93714 Screw Machine Drill, G Dia. x 0.261" Shank Dia. x 2-5/8" OAL x 1-7/16" Flute Length, 135 Degrees, HSSCo, AlTiN, Series 2435 - 1020917
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1020917
- ID:
- 860555
| Cutting Diameter | G |
| Cutting Edge Material | HSSCo |
| Flute Length | 1-7/16" |
| Overall Length | 2-5/8" |
| Shank Type | Round |
| Point Angle | 135 Degrees |
| Coating | AlTiN |
| Flute Type | Standard |
| Point Shape | Split |
$11.44
Morse Cutting Tools Screw Machine Drill, G Dia. x 0.261" Shank Dia. x 2-5/8" OAL x 1-7/16" Flute Length, 135 Degrees, HSSCo, AlTiN, Series 2435 - 1020917
G Dia. Screw Machine Drill, 135 Degrees, AlTiN, Series/List # 2435
Manufacturer Part Number: 93714
Trade Name: HSS-PM
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1020917 |
| Manufacturer Part Number | 93714 |
| Legacy Product Number | MT1593714 |
| HQ Product Code | MRT93714 |
| Series/List # | 2435 |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter | G |
| Decimal Equivalent | 0.261" |
| Cutting Edge Material | HSSCo |
| Flute Length | 1-7/16" |
| Overall Length | 2-5/8" |
| Shank Type | Round |
| Tool Type | Heavy Duty |
| Connection Diameter Machine Side | 0.261" |
| Dimension Units | Inch |
| Measurement Type | Letter |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter - Inch | 0.261" |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter - Letter/Wire Gauge | G |
| Angle | 135 Degrees |
| Coating | AlTiN |
| Flute Type | Standard |
| Point Shape | Split |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
