Morse Cutting Tools 93721 Screw Machine Drill, L Dia. x 2-3/4" OAL x 1-9/16" Flute Length, 135 Degrees, Cobalt, Bright, Series 2435 - 1020924
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1020924
- ID:
- 860483
| Cutting Diameter | L |
| Cutting Edge Material | HSSCo |
| Flute Length | 1-9/16" |
| Overall Length | 2-3/4" |
| Shank Type | Round |
| Point Angle | 135 Degrees |
| Coating | AlTiN |
| Flute Type | Standard |
| Point Shape | Split |
$12.54
Morse Cutting Tools Screw Machine Drill, L Dia. x 2-3/4" OAL x 1-9/16" Flute Length, 135 Degrees, Cobalt, Bright, Series 2435 - 1020924
2435T "L" HD/SM DRL COB
Manufacturer Part Number: 93721
Trade Name: HSS-PM
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1020924 |
| Manufacturer Part Number | 93721 |
| Legacy Product Number | MT1593721 |
| HQ Product Code | MRT93721 |
| Series/List # | 2435 |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter | L |
| Decimal Equivalent | 0.29" |
| Cutting Edge Material | HSSCo |
| Flute Length | 1-9/16" |
| Overall Length | 2-3/4" |
| Shank Type | Round |
| Tool Type | Heavy Duty |
| Connection Diameter Machine Side | 0.29" |
| Dimension Units | Inch |
| Measurement Type | Letter |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter - Inch | 0.29" |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter - Letter/Wire Gauge | L |
| Angle | 135 Degrees |
| Coating | AlTiN |
| Flute Type | Standard |
| Point Shape | Split |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
