Morse Cutting Tools 11076 Taper Length Drill, #35 Dia. x 0.11" Shank Dia. x 5-1/8" OAL x 2-3/4" Flute Length, HSS, Black Oxide, Series 1322 - 1021354
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1021354
- ID:
- 861293
| Cutting Diameter | #35 |
| Shank Size | 0.11" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Flute Length | 2-3/4" |
| Overall Length | 5-1/8" |
| Shank Type | Round |
| Point Angle | 118 Degrees |
| Coating | Black Oxide |
| Coolant Supply Property | External |
| Flute Type | Standard |
| Point Shape | Standard |
$13.02
Morse Cutting Tools Taper Length Drill, #35 Dia. x 0.11" Shank Dia. x 5-1/8" OAL x 2-3/4" Flute Length, HSS, Black Oxide, Series 1322 - 1021354
1322 #35 TL DRL HSS BLK
Manufacturer Part Number: 11076
Trade Name: HSS-GP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1021354 |
| Manufacturer Part Number | 11076 |
| Legacy Product Number | MT1811076 |
| HQ Product Code | MRT11076 |
| Series/List # | 1322 |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter | #35 |
| Decimal Equivalent | 0.11" |
| Shank Size | 0.11" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Flute Length | 2-3/4" |
| Length Group | 7xD |
| Overall Length | 5-1/8" |
| Shank Type | Round |
| Dimension Units | Inch |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter - Letter/Wire Gauge | #35 |
| Angle | 118 Degrees |
| Coating | Black Oxide |
| Coolant Supply Property | External |
| Flute Type | Standard |
| Measurement Type | Wire Gage |
| Point Shape | Standard |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
