Morse Cutting Tools 11098 Taper Length Drill, #13 Dia. x 0.185" Shank Dia. x 5-3/4" OAL x 3-3/8" Flute Length, HSS, Black Oxide, Series 1322 - 1021376
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1021376
- ID:
- 861301
| Cutting Diameter | #13 |
| Shank Size | 0.185" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Flute Length | 3-3/8" |
| Overall Length | 5-3/4" |
| Shank Type | Round |
| Point Angle | 118 Degrees |
| Coating | Black Oxide |
| Coolant Supply Property | External |
| Flute Type | Standard |
| Point Shape | Standard |
$13.83
Morse Cutting Tools Taper Length Drill, #13 Dia. x 0.185" Shank Dia. x 5-3/4" OAL x 3-3/8" Flute Length, HSS, Black Oxide, Series 1322 - 1021376
1322 #13 TL DRL HSS BLK
Manufacturer Part Number: 11098
Trade Name: HSS-GP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1021376 |
| Manufacturer Part Number | 11098 |
| Legacy Product Number | MT1811098 |
| HQ Product Code | MRT11098 |
| Series/List # | 1322 |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter | #13 |
| Decimal Equivalent | 0.185" |
| Shank Size | 0.185" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Flute Length | 3-3/8" |
| Length Group | 7xD |
| Overall Length | 5-3/4" |
| Shank Type | Round |
| Dimension Units | Inch |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter - Letter/Wire Gauge | #13 |
| Angle | 118 Degrees |
| Coating | Black Oxide |
| Coolant Supply Property | External |
| Flute Type | Standard |
| Measurement Type | Wire Gage |
| Point Shape | Standard |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
