Morse Cutting Tools 11102 Taper Length Drill, #9 Dia. x 0.196" Shank Dia. x 6" OAL x 3-5/8" Flute Length, HSS, Black Oxide, Series 1322 - 1021380
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1021380
- ID:
- 861308
| Cutting Diameter | #9 |
| Shank Size | 0.196" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Flute Length | 3-5/8" |
| Overall Length | 6" |
| Shank Type | Round |
| Point Angle | 118 Degrees |
| Coating | Black Oxide |
| Coolant Supply Property | External |
| Flute Type | Standard |
| Point Shape | Standard |
$14.25
Morse Cutting Tools Taper Length Drill, #9 Dia. x 0.196" Shank Dia. x 6" OAL x 3-5/8" Flute Length, HSS, Black Oxide, Series 1322 - 1021380
1322 #9 TL DRL HSS BLK
Manufacturer Part Number: 11102
Trade Name: HSS-GP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1021380 |
| Manufacturer Part Number | 11102 |
| Legacy Product Number | MT1811102 |
| HQ Product Code | MRT11102 |
| Series/List # | 1322 |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter | #9 |
| Decimal Equivalent | 0.196" |
| Shank Size | 0.196" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Flute Length | 3-5/8" |
| Length Group | 7xD |
| Overall Length | 6" |
| Shank Type | Round |
| Dimension Units | Inch |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter - Letter/Wire Gauge | #9 |
| Angle | 118 Degrees |
| Coating | Black Oxide |
| Coolant Supply Property | External |
| Flute Type | Standard |
| Measurement Type | Wire Gage |
| Point Shape | Standard |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
