Morse Cutting Tools 17627 Jobber Drill, 3.3 mm Dia. x 3.3 mm Shank Dia. x 2-7/8" OAL x 45 mm Flute Length, 135 Degrees, Standard Flute, HSSCo, Straw, Series 2345 - 1022508
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1022508
- ID:
- 856613
| Cutting Diameter | 3.3 mm |
| Cutting Edge Material | HSSCo |
| Flute Length | 45 mm |
| Shank Type | Round |
| Overall Length | 2-7/8" |
| Point Angle | 135 Degrees |
| Flute Type | Standard |
| Coating | Straw |
| Coolant Supply Property | External |
| Point Shape | Split |
$3.15
Morse Cutting Tools Jobber Drill, 3.3 mm Dia. x 3.3 mm Shank Dia. x 2-7/8" OAL x 45 mm Flute Length, 135 Degrees, Standard Flute, HSSCo, Straw, Series 2345 - 1022508
2345 3.30MM HD/JL DRL
Manufacturer Part Number: 17627
Trade Name: HSS-PM
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1022508 |
| Manufacturer Part Number | 17627 |
| Legacy Product Number | MT2417627 |
| HQ Product Code | MRT17627 |
| Series/List # | 2345 |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter | 3.3 mm |
| Decimal Equivalent | 0.1299" |
| Cutting Edge Material | HSSCo |
| Flute Length | 45 mm |
| Shank Type | Round |
| Connection Diameter Machine Side | 3.3 mm |
| Tool Type | NAS 907, Type J |
| Overall Length | 2-7/8" |
| Dimension Units | Inch |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter - Metric | 3.3 mm |
| Measurement Type | Metric |
| Angle | 135 Degrees |
| Flute Type | Standard |
| Coating | Straw |
| Coolant Supply Property | External |
| Point Shape | Split |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
