Morse Cutting Tools 30152 Straight Flute Tap, 3/8" - 16, 2-15/16" OAL, 4 FL, HSSCo-PM, Black Oxide, Series 2094 - 1028940
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1028940
- ID:
- 863968
| Thread Size | 3/8" - 16 |
| Thread Diameter Size | 3/8" |
| Threads Per Inch | 16 |
| Thread Standard | NC |
| Thread Cutting Part Length | 3/4" |
| Overall Length | 2-15/16" |
| Cutting Edge Material | HSSCo-PM |
| Flute Count | 4 |
| Coating | Black Oxide |
| Flute Type | Straight |
| Style | Semi-Bottoming |
$37.25
Morse Cutting Tools Straight Flute Tap, 3/8" - 16, 2-15/16" OAL, 4 FL, HSSCo-PM, Black Oxide, Series 2094 - 1028940
3/8" NC, 16 TPI, 4 -Flute, Semi-Bottoming Straight Flute Tap Series/List #2094
Manufacturer Part Number: 30152
Trade Name: SINGLE TAP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1028940 |
| Manufacturer Part Number | 30152 |
| Legacy Product Number | MT3330152 |
| HQ Product Code | MRT30152 |
| Series/List # | 2094 |
| Thread Size | 3/8" - 16 |
| Thread Diameter Size | 3/8" |
| Threads per Inch | 16 |
| Thread Standard | NC |
| Thread Cutting Part Length | 3/4" |
| Overall Length | 2-15/16" |
| Usable Length | 3/4" |
| Applicable Material | Cast Iron |
| Cutting Edge Material | HSSCo-PM |
| Chamfer | 2 to 3 Threads |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Count | 4 |
| Coating | Black Oxide |
| Flute Type | Straight |
| Style | Semi-Bottoming |
| Measurement Type | Inch |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
