Morse Cutting Tools 34522 Spiral Flute Tap, 1" - 8, 5-1/8" OAL, 4 FL, HSS, Black Oxide, H4, Series 2091 - 1029580
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1029580
- ID:
- 865972
| Thread Diameter Size | 1" |
| Threads Per Inch | 8 |
| Thread Standard | NC |
| Thread Cutting Part Length | 1.025" |
| Overall Length | 5-1/8" |
| Thread Tolerance Class | H4 |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Chamfer | Semi-Bottoming |
| Flute Count | 4 |
| Flute Helix Angle | 48 Degrees |
| Coating | Black Oxide |
| Flute Type | Spiral |
| Style | Semi-Bottoming |
$261.22
Morse Cutting Tools Spiral Flute Tap, 1" - 8, 5-1/8" OAL, 4 FL, HSS, Black Oxide, H4, Series 2091 - 1029580
2091 SHEARTAP 1"-8 H4
Manufacturer Part Number: 34522
Trade Name: SHEAR TAP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1029580 |
| Manufacturer Part Number | 34522 |
| Legacy Product Number | MT3534522 |
| HQ Product Code | MRT34522 |
| Series/List # | 2091 |
| Thread Diameter Size | 1" |
| Threads per Inch | 8 |
| Thread Standard | NC |
| Thread Cutting Part Length | 1.025" |
| Overall Length | 5-1/8" |
| Applicable Material | Steel, Stainless Steel |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Thread Tolerance Class | H4 |
| Chamfer | Semi-Bottoming |
| Tool Type | Spiral Flute Taps |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Count | 4 |
| Flute Helix Angle | 48 Degrees |
| Tap Type | Production Tap |
| Coating | Black Oxide |
| Flute Type | Spiral |
| Style | Semi-Bottoming |
| Special Feature | ShearTap |
| Measurement Type | Inch |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
