Morse Cutting Tools 33005 Spiral Point Tap, 1/4" - 20, 2-1/2" OAL, 3 FL, HSS, Uncoated, H3, Series 2047 - 1029982
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1029982
- ID:
- 864206
| Thread Size | 1/4" - 20 |
| Thread Diameter Size | 1/4" |
| Threads Per Inch | 20 |
| Thread Cutting Part Length | 1" |
| Thread Tolerance Class | H3 |
| Thread Standard | NC |
| Overall Length | 2-1/2" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Flute Count | 3 |
| Coating | Uncoated |
| Flute Type | Straight |
| Style | Plug |
$11.33
Morse Cutting Tools Spiral Point Tap, 1/4" - 20, 2-1/2" OAL, 3 FL, HSS, Uncoated, H3, Series 2047 - 1029982
2047 1/4-20 S/P H3 3FL
Manufacturer Part Number: 33005
Trade Name: HSS-GP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1029982 |
| Manufacturer Part Number | 33005 |
| Legacy Product Number | MT3633005 |
| HQ Product Code | MRT33005 |
| Series/List # | 2047 |
| Thread Size | 1/4" - 20 |
| Thread Diameter Size | 1/4" |
| Threads per Inch | 20 |
| Thread Cutting Part Length | 1" |
| Thread Tolerance Class | H3 |
| Thread Standard | NC |
| Overall Length | 2-1/2" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Chamfer | Plug |
| Flute Count | 3 |
| Coating | Uncoated |
| Usable Length | 1" |
| Dimension Units | Inch |
| Tool Type | General Purpose Tap |
| Flute Type | Straight |
| End Shape | Spiral Point |
| Style | Plug |
| Measurement Type | Inch |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
