Morse Cutting Tools 34112 Spiral Point Tap, #10 - 24, 2-3/8" OAL, 2 FL, HSS, Uncoated, H2, Series 2070 - 1030108
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1030108
- ID:
- 864355
| Thread Size | #10 - 24 |
| Thread Diameter Size | #10 |
| Threads Per Inch | 24 |
| Thread Cutting Part Length | 7/8" |
| Thread Tolerance Class | H2 |
| Thread Standard | NC |
| Overall Length | 2-3/8" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Flute Count | 2 |
| Coating | Uncoated |
| Flute Type | Straight |
| Style | Bottoming |
$14.19
Morse Cutting Tools Spiral Point Tap, #10 - 24, 2-3/8" OAL, 2 FL, HSS, Uncoated, H2, Series 2070 - 1030108
10-24 Dia. - H2 - 2 FL - HSS - Bright - Bottoming Spiral Point Tap Series/List #2070
Manufacturer Part Number: 34112
Trade Name: HSS-GP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1030108 |
| Manufacturer Part Number | 34112 |
| Legacy Product Number | MT3634112 |
| HQ Product Code | MRT34112 |
| Series/List # | 2070 |
| Thread Size | #10 - 24 |
| Thread Diameter Size | #10 |
| Threads per Inch | 24 |
| Thread Cutting Part Length | 7/8" |
| Thread Tolerance Class | H2 |
| Thread Standard | NC |
| Overall Length | 2-3/8" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Chamfer | Bottom |
| Flute Count | 2 |
| Coating | Uncoated |
| Usable Length | 7/8" |
| Dimension Units | Inch |
| Tool Type | General Purpose Tap |
| Flute Type | Straight |
| End Shape | Spiral Point |
| Style | Bottoming |
| Measurement Type | Machine Screw |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
