Morse Cutting Tools 34122 Spiral Point Tap, #0 - 80, 1-5/8" OAL, 2 FL, Black Oxide, H2, Series 2070X - 1030113
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1030113
- ID:
- 864882
| Thread Size | #0 - 80 |
| Thread Diameter Size | #0 |
| Threads Per Inch | 80 |
| Thread Cutting Part Length | 5/16" |
| Thread Tolerance Class | H2 |
| Thread Standard | NF |
| Overall Length | 1-5/8" |
| Flute Count | 2 |
| Coating | Black Oxide |
| Flute Type | Straight |
| Style | Plug |
$20.87
Morse Cutting Tools Spiral Point Tap, #0 - 80, 1-5/8" OAL, 2 FL, Black Oxide, H2, Series 2070X - 1030113
0-80 Dia. - GH2 - 2 FL - HSS - Black Oxide - Plug Spiral Point Tap Series/List #2070X
Manufacturer Part Number: 34122
Trade Name: HSS-GP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1030113 |
| Manufacturer Part Number | 34122 |
| Legacy Product Number | MT3634122 |
| HQ Product Code | MRT34122 |
| Series/List # | 2070X |
| Thread Size | #0 - 80 |
| Thread Diameter Size | #0 |
| Threads per Inch | 80 |
| Thread Cutting Part Length | 5/16" |
| Thread Tolerance Class | H2 |
| Thread Standard | NF |
| Overall Length | 1-5/8" |
| Chamfer | Plug |
| Flute Count | 2 |
| Coating | Black Oxide |
| Usable Length | 5/16" |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Type | Straight |
| End Shape | Spiral Point |
| Style | Plug |
| Measurement Type | Machine Screw |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
