Morse Cutting Tools 32431 Straight Flute Tap, 3/8" - 16, 2-15/16" OAL, 3 FL, HSS, Uncoated, H3, Series 2046 - 1030229
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1030229
- ID:
- 863992
| Thread Size | 3/8" - 16 |
| Thread Diameter Size | 3/8" |
| Threads Per Inch | 16 |
| Thread Standard | NC |
| Thread Cutting Part Length | 1-1/4" |
| Thread Tolerance Class | H3 |
| Overall Length | 2-15/16" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Flute Count | 3 |
| Coating | Uncoated |
| Flute Type | Straight |
| Style | Plug |
$12.24
Morse Cutting Tools Straight Flute Tap, 3/8" - 16, 2-15/16" OAL, 3 FL, HSS, Uncoated, H3, Series 2046 - 1030229
2046 3/8-16 PLUG H3 3FL
Manufacturer Part Number: 32431
Trade Name: HSS-GP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1030229 |
| Manufacturer Part Number | 32431 |
| Legacy Product Number | MT3732431 |
| HQ Product Code | MRT32431 |
| Series/List # | 2046 |
| Thread Size | 3/8" - 16 |
| Thread Diameter Size | 3/8" |
| Threads per Inch | 16 |
| Thread Standard | NC |
| Thread Cutting Part Length | 1-1/4" |
| Thread Tolerance Class | H3 |
| Overall Length | 2-15/16" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Chamfer | 3 to 5 Threads |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Count | 3 |
| Tool Type | General Purpose Tap |
| Coating | Uncoated |
| Flute Type | Straight |
| Style | Plug |
| Measurement Type | Inch |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
