Morse Cutting Tools 33601 Straight Flute Tap, #0 - 80, 1-5/8" OAL, 2 FL, HSS, Uncoated, H1, Series 2068 - 1030476
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1030476
- ID:
- 863938
| Thread Size | #0 - 80 |
| Thread Diameter Size | #0 |
| Threads Per Inch | 80 |
| Thread Standard | NF |
| Thread Cutting Part Length | 5/16" |
| Thread Tolerance Class | H1 |
| Overall Length | 1-5/8" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Flute Count | 2 |
| Coating | Uncoated |
| Flute Type | Straight |
| Style | Taper |
$18.47
Morse Cutting Tools Straight Flute Tap, #0 - 80, 1-5/8" OAL, 2 FL, HSS, Uncoated, H1, Series 2068 - 1030476
2068 0-80 TAPER H1 2FL
Manufacturer Part Number: 33601
Trade Name: HSS-GP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1030476 |
| Manufacturer Part Number | 33601 |
| Legacy Product Number | MT3733601 |
| HQ Product Code | MRT33601 |
| Series/List # | 2068 |
| Thread Size | #0 - 80 |
| Thread Diameter Size | #0 |
| Threads per Inch | 80 |
| Thread Standard | NF |
| Thread Cutting Part Length | 5/16" |
| Thread Tolerance Class | H1 |
| Overall Length | 1-5/8" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Chamfer | 7 to 10 Threads |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Count | 2 |
| Tool Type | General Purpose Tap |
| Coating | Uncoated |
| Flute Type | Straight |
| End Shape | Chamfer |
| Style | Taper |
| Measurement Type | Machine Screw |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
