Morse Cutting Tools 33606 Straight Flute Tap, #2 - 64, 1-3/4" OAL, 3 FL, HSS, Uncoated, H2, Series 2068 - 1030481
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1030481
- ID:
- 863937
| Thread Size | #2 - 64 |
| Thread Diameter Size | #2 |
| Threads Per Inch | 64 |
| Thread Standard | NF |
| Thread Cutting Part Length | 7/16" |
| Thread Tolerance Class | H2 |
| Overall Length | 1-3/4" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Flute Count | 3 |
| Coating | Uncoated |
| Flute Type | Straight |
| Style | Taper |
$16.46
Morse Cutting Tools Straight Flute Tap, #2 - 64, 1-3/4" OAL, 3 FL, HSS, Uncoated, H2, Series 2068 - 1030481
#2 NF, 64 TPI, 3 -Flute, H2 Taper Straight Flute Tap Series/List #2068
Manufacturer Part Number: 33606
Trade Name: HSS-GP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1030481 |
| Manufacturer Part Number | 33606 |
| Legacy Product Number | MT3733606 |
| HQ Product Code | MRT33606 |
| Series/List # | 2068 |
| Thread Size | #2 - 64 |
| Thread Diameter Size | #2 |
| Threads per Inch | 64 |
| Thread Standard | NF |
| Thread Cutting Part Length | 7/16" |
| Thread Tolerance Class | H2 |
| Overall Length | 1-3/4" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Chamfer | 7 to 10 Threads |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Count | 3 |
| Tool Type | General Purpose Tap |
| Coating | Uncoated |
| Flute Type | Straight |
| End Shape | Chamfer |
| Style | Taper |
| Measurement Type | Machine Screw |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
