Morse Cutting Tools 33611 Straight Flute Tap, #4 - 48, 1-7/8" OAL, 3 FL, HSS, Uncoated, H2, Series 2068 - 1030485
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1030485
- ID:
- 863935
| Thread Size | #4 - 48 |
| Thread Diameter Size | #4 |
| Threads Per Inch | 48 |
| Thread Standard | NF |
| Thread Cutting Part Length | 9/16" |
| Thread Tolerance Class | H2 |
| Overall Length | 1-7/8" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Flute Count | 3 |
| Coating | Uncoated |
| Flute Type | Straight |
| Style | Taper |
$10.24
Morse Cutting Tools Straight Flute Tap, #4 - 48, 1-7/8" OAL, 3 FL, HSS, Uncoated, H2, Series 2068 - 1030485
#4 NF, 48 TPI, 3 -Flute, H2 Taper Straight Flute Tap Series/List #2068
Manufacturer Part Number: 33611
Trade Name: HSS-GP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1030485 |
| Manufacturer Part Number | 33611 |
| Legacy Product Number | MT3733611 |
| HQ Product Code | MRT33611 |
| Series/List # | 2068 |
| Thread Size | #4 - 48 |
| Thread Diameter Size | #4 |
| Threads per Inch | 48 |
| Thread Standard | NF |
| Thread Cutting Part Length | 9/16" |
| Thread Tolerance Class | H2 |
| Overall Length | 1-7/8" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Chamfer | 7 to 10 Threads |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Count | 3 |
| Tool Type | General Purpose Tap |
| Coating | Uncoated |
| Flute Type | Straight |
| End Shape | Chamfer |
| Style | Taper |
| Measurement Type | Machine Screw |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
