Morse Cutting Tools 36310 Thread Forming Tap, 1/4" - 20, 2-1/2" OAL x 1" LU, Uncoated, H4, Series 2105 - 1030678
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1030678
- ID:
- 869562
| Thread Size | 1/4" - 20 |
| Thread Diameter Size | 1/4" |
| Threads Per Inch | 20 |
| Thread Tolerance Class | H4 |
| Overall Length | 2-1/2" |
| Thread Cutting Part Length | 1" |
| Coating | Uncoated |
| Chamfer | Plug |
$22.75
Morse Cutting Tools Thread Forming Tap, 1/4" - 20, 2-1/2" OAL x 1" LU, Uncoated, H4, Series 2105 - 1030678
2105 1/4-20 H4 FORM PLUG
Manufacturer Part Number: 36310
Trade Name: HSS-GP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1030678 |
| Manufacturer Part Number | 36310 |
| Legacy Product Number | MT3736310 |
| HQ Product Code | MRT36310 |
| Series/List # | 2105 |
| Thread Size | 1/4" - 20 |
| Thread Diameter Size | 1/4" |
| Threads per Inch | 20 |
| Thread Tolerance Class | H4 |
| Overall Length | 2-1/2" |
| Thread Cutting Part Length | 1" |
| Usable Length | 1" |
| Coating | Uncoated |
| Chamfer | Plug |
| Tool Type | Thread Forming Tap |
| Measurement Type | Inch |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
