Morse Cutting Tools 36322 Thread Forming Tap, 7/16" - 14, 3-5/32" OAL x 1-7/16" LU, Uncoated, H5, Series 2105 - 1030690
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1030690
- ID:
- 869574
| Thread Size | 7/16" - 14 |
| Thread Diameter Size | 7/16" |
| Threads Per Inch | 14 |
| Thread Tolerance Class | H5 |
| Overall Length | 3-5/32" |
| Thread Cutting Part Length | 1-7/16" |
| Coating | Uncoated |
| Chamfer | Plug |
$44.79
Morse Cutting Tools Thread Forming Tap, 7/16" - 14, 3-5/32" OAL x 1-7/16" LU, Uncoated, H5, Series 2105 - 1030690
7/16-14 Dia. - Plug - GH5 - HSS Dia. - Bright - Thread Forming Tap Series/List #2105
Manufacturer Part Number: 36322
Trade Name: HSS-GP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1030690 |
| Manufacturer Part Number | 36322 |
| Legacy Product Number | MT3736322 |
| HQ Product Code | MRT36322 |
| Series/List # | 2105 |
| Thread Size | 7/16" - 14 |
| Thread Diameter Size | 7/16" |
| Threads per Inch | 14 |
| Thread Tolerance Class | H5 |
| Overall Length | 3-5/32" |
| Thread Cutting Part Length | 1-7/16" |
| Usable Length | 1-7/16" |
| Coating | Uncoated |
| Chamfer | Plug |
| Tool Type | Thread Forming Tap |
| Measurement Type | Inch |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
