Morse Cutting Tools 36372 Thread Forming Tap, #1 - 72, 1-11/16" OAL x 3/8" LU, Uncoated, H2, Series 2105 - 1030722
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1030722
- ID:
- 869596
| Thread Size | #1 - 72 |
| Thread Diameter Size | #1 |
| Threads Per Inch | 72 |
| Thread Tolerance Class | H2 |
| Overall Length | 1-11/16" |
| Thread Cutting Part Length | 3/8" |
| Coating | Uncoated |
| Chamfer | Bottom |
$29.97
Morse Cutting Tools Thread Forming Tap, #1 - 72, 1-11/16" OAL x 3/8" LU, Uncoated, H2, Series 2105 - 1030722
#1-72 Dia. - Bottoming - GH2 - HSS Dia. - Bright - Thread Forming Tap Series/List #2105
Manufacturer Part Number: 36372
Trade Name: HSS-GP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1030722 |
| Manufacturer Part Number | 36372 |
| Legacy Product Number | MT3736372 |
| HQ Product Code | MRT36372 |
| Series/List # | 2105 |
| Thread Size | #1 - 72 |
| Thread Diameter Size | #1 |
| Threads per Inch | 72 |
| Thread Tolerance Class | H2 |
| Overall Length | 1-11/16" |
| Thread Cutting Part Length | 3/8" |
| Usable Length | 3/8" |
| Coating | Uncoated |
| Chamfer | Bottom |
| Tool Type | Thread Forming Tap |
| Measurement Type | Machine Screw |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
