Morse Cutting Tools 92405 Straight Flute Tap, 3/8" - 24, 2-15/16" OAL, 4 FL, HSS, TiN, H3, Series 2046G - 1030801
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1030801
- ID:
- 864016
| Thread Size | 3/8" - 24 |
| Thread Diameter Size | 3/8" |
| Threads Per Inch | 24 |
| Thread Standard | NF |
| Thread Cutting Part Length | 1-1/4" |
| Thread Tolerance Class | H3 |
| Overall Length | 2-15/16" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Flute Count | 4 |
| Coating | TiN |
| Flute Type | Straight |
| Style | Plug |
$21.21
Morse Cutting Tools Straight Flute Tap, 3/8" - 24, 2-15/16" OAL, 4 FL, HSS, TiN, H3, Series 2046G - 1030801
2046G 3/8-24 PLUG H3 4FL
Manufacturer Part Number: 92405
Trade Name: HSS-GP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1030801 |
| Manufacturer Part Number | 92405 |
| Legacy Product Number | MT3792405 |
| HQ Product Code | MRT92405 |
| Series/List # | 2046G |
| Thread Size | 3/8" - 24 |
| Thread Diameter Size | 3/8" |
| Threads per Inch | 24 |
| Thread Standard | NF |
| Thread Cutting Part Length | 1-1/4" |
| Thread Tolerance Class | H3 |
| Overall Length | 2-15/16" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Chamfer | 3 to 5 Threads |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Count | 4 |
| Tool Type | General Purpose Tap |
| Coating | TiN |
| Flute Type | Straight |
| Style | Plug |
| Measurement Type | Inch |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
