Morse Cutting Tools 38121 Straight Flute Tap, M10 x 1.25 mm, 2-15/16" OAL, 4 FL, HSS, Uncoated, D5, Series 7500 - 1031081
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1031081
- ID:
- 863348
| Thread Size | M10 x 1.25 |
| Thread Diameter Size | M10 |
| Thread Pitch | 1.25 mm |
| Thread Standard | Metric |
| Thread Cutting Part Length | 1-1/4" |
| Thread Tolerance Class | D5 |
| Overall Length | 2-15/16" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Flute Count | 4 |
| Coating | Uncoated |
| Flute Type | Straight |
| Style | Bottoming |
$22.05
Morse Cutting Tools Straight Flute Tap, M10 x 1.25 mm, 2-15/16" OAL, 4 FL, HSS, Uncoated, D5, Series 7500 - 1031081
7500 M10 x 1.25 BOT D5
Manufacturer Part Number: 38121
Trade Name: HSS-GP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1031081 |
| Manufacturer Part Number | 38121 |
| Legacy Product Number | MT3838121 |
| HQ Product Code | MRT38121 |
| Series/List # | 7500 |
| Thread Size | M10 x 1.25 |
| Thread Diameter Size | M10 |
| Thread Pitch | 1.25 mm |
| Thread Standard | Metric |
| Thread Cutting Part Length | 1-1/4" |
| Thread Tolerance Class | D5 |
| Overall Length | 2-15/16" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Chamfer | 1 to 2 Threads |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Count | 4 |
| Tool Type | General Purpose Tap |
| Coating | Uncoated |
| Flute Type | Straight |
| End Shape | Chamfer |
| Style | Bottoming |
| Measurement Type | Metric |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
