Morse Cutting Tools 38130 Straight Flute Tap, M24 x 3 mm, 4-29/32" OAL, 4 FL, HSS, Uncoated, D8, Series 7500 - 1031090
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1031090
- ID:
- 862744
| Thread Size | M24 x 3 |
| Thread Diameter Size | M24 |
| Thread Pitch | 3 mm |
| Thread Standard | Metric |
| Thread Cutting Part Length | 2-7/32" |
| Thread Tolerance Class | D8 |
| Overall Length | 4-29/32" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Flute Count | 4 |
| Coating | Uncoated |
| Flute Type | Straight |
| Style | Bottoming |
$146.59
Morse Cutting Tools Straight Flute Tap, M24 x 3 mm, 4-29/32" OAL, 4 FL, HSS, Uncoated, D8, Series 7500 - 1031090
7500 M24 x 3.00 BOT D8
Manufacturer Part Number: 38130
Trade Name: HSS-GP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1031090 |
| Manufacturer Part Number | 38130 |
| Legacy Product Number | MT3838130 |
| HQ Product Code | MRT38130 |
| Series/List # | 7500 |
| Thread Size | M24 x 3 |
| Thread Diameter Size | M24 |
| Thread Pitch | 3 mm |
| Thread Standard | Metric |
| Thread Cutting Part Length | 2-7/32" |
| Thread Tolerance Class | D8 |
| Overall Length | 4-29/32" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Chamfer | 1 to 2 Threads |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Count | 4 |
| Tool Type | General Purpose Tap |
| Coating | Uncoated |
| Flute Type | Straight |
| End Shape | Chamfer |
| Style | Bottoming |
| Measurement Type | Metric |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
