Morse Cutting Tools 38178 Straight Flute Tap, M33 x 2 mm, 5-3/4" OAL, 4 FL, HSS, Uncoated, D7, Series 7500 - 1031134
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1031134
- ID:
- 862751
| Thread Size | M33 x 2 |
| Thread Diameter Size | M33 |
| Thread Pitch | 2 mm |
| Thread Standard | Metric |
| Thread Cutting Part Length | 2-9/16" |
| Thread Tolerance Class | D7 |
| Overall Length | 5-3/4" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Flute Count | 4 |
| Coating | Uncoated |
| Flute Type | Straight |
| Style | Taper |
$286.07
Morse Cutting Tools Straight Flute Tap, M33 x 2 mm, 5-3/4" OAL, 4 FL, HSS, Uncoated, D7, Series 7500 - 1031134
M33 Metric, 2 mm Pitch, 4 -Flute, D7 Taper Straight Flute Tap Series/List #7500
Manufacturer Part Number: 38178
Trade Name: HSS-GP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1031134 |
| Manufacturer Part Number | 38178 |
| Legacy Product Number | MT3838178 |
| HQ Product Code | MRT38178 |
| Series/List # | 7500 |
| Thread Size | M33 x 2 |
| Thread Diameter Size | M33 |
| Thread Pitch | 2 mm |
| Thread Standard | Metric |
| Thread Cutting Part Length | 2-9/16" |
| Thread Tolerance Class | D7 |
| Overall Length | 5-3/4" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Chamfer | 7 to 10 Threads |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Count | 4 |
| Tool Type | General Purpose Tap |
| Coating | Uncoated |
| Flute Type | Straight |
| End Shape | Chamfer |
| Style | Taper |
| Measurement Type | Metric |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
