Morse Cutting Tools 38515 Spiral Point Tap, M20 x 2.5 mm, 4-15/32" OAL, 3 FL, HSS, Uncoated, D7, Series 7501 - 1031192
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1031192
- ID:
- 864569
| Thread Size | M20 x 2.5 |
| Thread Diameter Size | M20 |
| Thread Pitch | 2.5 mm |
| Thread Cutting Part Length | 2" |
| Thread Tolerance Class | D7 |
| Thread Standard | Metric |
| Overall Length | 4-15/32" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Flute Count | 3 |
| Coating | Uncoated |
| Flute Type | Straight |
| Style | Plug |
$78.18
Morse Cutting Tools Spiral Point Tap, M20 x 2.5 mm, 4-15/32" OAL, 3 FL, HSS, Uncoated, D7, Series 7501 - 1031192
7501 M20 x 2.50 S/P_D7
Manufacturer Part Number: 38515
Trade Name: HSS-GP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1031192 |
| Manufacturer Part Number | 38515 |
| Legacy Product Number | MT3838515 |
| HQ Product Code | MRT38515 |
| Series/List # | 7501 |
| Thread Size | M20 x 2.5 |
| Thread Diameter Size | M20 |
| Thread Pitch | 2.5 mm |
| Thread Cutting Part Length | 2" |
| Thread Tolerance Class | D7 |
| Thread Standard | Metric |
| Overall Length | 4-15/32" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Chamfer | Plug |
| Flute Count | 3 |
| Coating | Uncoated |
| Dimension Units | Inch |
| Tool Type | General Purpose Tap |
| Flute Type | Straight |
| End Shape | Spiral Point |
| Style | Plug |
| Measurement Type | Metric |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
