Morse Cutting Tools 30535 Spiral Point Tap, #8 - 32, 2.48" OAL, 3 FL, HSS-PM, Black Oxide, H3, Series 2088 - 1031694
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1031694
- ID:
- 864939
| Thread Size | #8 - 32 |
| Thread Diameter Size | #8 |
| Threads Per Inch | 32 |
| Thread Tolerance Class | H3 |
| Overall Length | 2.48" |
| Cutting Edge Material | HSS-PM |
| Flute Count | 3 |
| Coating | Black Oxide |
| Style | Spiral Point |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Coolant Supply Property | External |
$15.45
Morse Cutting Tools Spiral Point Tap, #8 - 32, 2.48" OAL, 3 FL, HSS-PM, Black Oxide, H3, Series 2088 - 1031694
8-32 Dia. - GH3 - 3 FL - Premium - HSS - Black Oxide - Plug - Spiral Point Tap Series/List #2088
Manufacturer Part Number: 30535
Trade Name: SINGLE TAP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1031694 |
| Manufacturer Part Number | 30535 |
| Legacy Product Number | MT4230535 |
| HQ Product Code | MRT30535 |
| Series/List # | 2088 |
| Thread Size | #8 - 32 |
| Thread Diameter Size | #8 |
| Threads per Inch | 32 |
| Thread Tolerance Class | H3 |
| Overall Length | 2.48" |
| Cutting Edge Material | HSS-PM |
| Chamfer | Plug |
| Flute Count | 3 |
| Coating | Black Oxide |
| Usable Length | 0.512" |
| Applicable Material | Steel, Stainless Steel, Super-Alloys / Titanium |
| Dimension Units | Inch |
| Tool Type | High Performance Tap |
| Style | Spiral Point |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Coolant Supply Property | External |
| Measurement Type | Machine Screw |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
