Morse Cutting Tools 61307 Straight Flute Tap, 1/2" - 13, 3-3/8" OAL, 4 FL, HSS-PM, TiAlN, H5, Series 2087 - 1032029
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1032029
- ID:
- 862847
| Thread Size | 1/2" - 13 |
| Thread Diameter Size | 1/2" |
| Threads Per Inch | 13 |
| Thread Standard | NC |
| Thread Cutting Part Length | 15/16" |
| Thread Tolerance Class | H5 |
| Overall Length | 3-3/8" |
| Cutting Edge Material | HSS-PM |
| Flute Count | 4 |
| Coating | TiAlN |
| Flute Type | Straight |
| Style | Semi-Bottoming |
| Cutting Direction | Right Hand |
$83.63
Morse Cutting Tools Straight Flute Tap, 1/2" - 13, 3-3/8" OAL, 4 FL, HSS-PM, TiAlN, H5, Series 2087 - 1032029
1/2" NC, 13 TPI, 4 -Flute, H5 Semi-Bottoming Straight Flute Tap Series/List #2087
Manufacturer Part Number: 61307
Trade Name: SINGLE TAP
Country of Manufacture: S.Korea
Specifications:
| SKU | 1032029 |
| Manufacturer Part Number | 61307 |
| Legacy Product Number | MT4261307 |
| HQ Product Code | MRT61307 |
| Series/List # | 2087 |
| Thread Size | 1/2" - 13 |
| Thread Diameter Size | 1/2" |
| Threads per Inch | 13 |
| Thread Standard | NC |
| Thread Cutting Part Length | 15/16" |
| Thread Tolerance Class | H5 |
| Overall Length | 3-3/8" |
| Cutting Edge Material | HSS-PM |
| Chamfer | 0 |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Count | 4 |
| Tool Type | HPT-High Performance Tap-Cast Iron Tap |
| Coating | TiAlN |
| Flute Type | Straight |
| Style | Semi-Bottoming |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Measurement Type | Inch |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
