Morse Cutting Tools 94760 Thread Forming Tap, #4 - 40, 2.205" OAL x 0.433" LU, TiN, H3, Series 2106G - 1032289
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1032289
- ID:
- 869314
| Thread Size | #4 - 40 |
| Thread Diameter Size | #4 |
| Threads Per Inch | 40 |
| Thread Tolerance Class | H3 |
| Overall Length | 2.205" |
| Thread Cutting Part Length | 0.433" |
| Coating | TiN |
| Chamfer | Bottom |
$43.75
Morse Cutting Tools Thread Forming Tap, #4 - 40, 2.205" OAL x 0.433" LU, TiN, H3, Series 2106G - 1032289
4-40 Dia. - GH3 - 3 FL - Premium HSS - TiN - Bottoming Thread Forming Tap Series/List #2106G
Manufacturer Part Number: 94760
Trade Name: SINGLE TAP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1032289 |
| Manufacturer Part Number | 94760 |
| Legacy Product Number | MT4294760 |
| HQ Product Code | MRT94760 |
| Series/List # | 2106G |
| Thread Size | #4 - 40 |
| Thread Diameter Size | #4 |
| Threads per Inch | 40 |
| Thread Tolerance Class | H3 |
| Overall Length | 2.205" |
| Thread Cutting Part Length | 0.433" |
| Usable Length | 0.433" |
| Coating | TiN |
| Chamfer | Bottom |
| Tool Type | High Performance Tap |
| Measurement Type | Machine Screw |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
