Morse Cutting Tools 94764 Thread Forming Tap, #8 - 32, 2.48" OAL x 0.512" LU, TiN, H3, Series 2106G - 1032293
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1032293
- ID:
- 869318
| Thread Size | #8 - 32 |
| Thread Diameter Size | #8 |
| Threads Per Inch | 32 |
| Thread Tolerance Class | H3 |
| Overall Length | 2.48" |
| Thread Cutting Part Length | 0.512" |
| Coating | TiN |
| Chamfer | Bottom |
$38.95
Morse Cutting Tools Thread Forming Tap, #8 - 32, 2.48" OAL x 0.512" LU, TiN, H3, Series 2106G - 1032293
8-32 Dia. - GH3 - 3 FL - Premium HSS - TiN - Bottoming Thread Forming Tap Series/List #2106G
Manufacturer Part Number: 94764
Trade Name: SINGLE TAP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1032293 |
| Manufacturer Part Number | 94764 |
| Legacy Product Number | MT4294764 |
| HQ Product Code | MRT94764 |
| Series/List # | 2106G |
| Thread Size | #8 - 32 |
| Thread Diameter Size | #8 |
| Threads per Inch | 32 |
| Thread Tolerance Class | H3 |
| Overall Length | 2.48" |
| Thread Cutting Part Length | 0.512" |
| Usable Length | 0.512" |
| Coating | TiN |
| Chamfer | Bottom |
| Tool Type | High Performance Tap |
| Measurement Type | Machine Screw |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
