Morse Cutting Tools 94794 Thread Forming Tap, 7/16" - 20, 3-15/16" OAL x 0.866" LU, TiN, H5, Series 2106G - 1032313
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1032313
- ID:
- 869616
| Thread Size | 7/16" - 20 |
| Thread Diameter Size | 7/16" |
| Threads Per Inch | 20 |
| Thread Tolerance Class | H5 |
| Overall Length | 3-15/16" |
| Thread Cutting Part Length | 0.866" |
| Coating | TiN |
| Chamfer | Bottom |
$71.14
Morse Cutting Tools Thread Forming Tap, 7/16" - 20, 3-15/16" OAL x 0.866" LU, TiN, H5, Series 2106G - 1032313
7/16-20 Dia. - GH5 - 4 FL - Premium HSS - TiN - Bottoming Thread Forming Tap Series/List #2106G
Manufacturer Part Number: 94794
Trade Name: SINGLE TAP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1032313 |
| Manufacturer Part Number | 94794 |
| Legacy Product Number | MT4294794 |
| HQ Product Code | MRT94794 |
| Series/List # | 2106G |
| Thread Size | 7/16" - 20 |
| Thread Diameter Size | 7/16" |
| Threads per Inch | 20 |
| Thread Tolerance Class | H5 |
| Overall Length | 3-15/16" |
| Thread Cutting Part Length | 0.866" |
| Usable Length | 0.866" |
| Coating | TiN |
| Chamfer | Bottom |
| Tool Type | High Performance Tap |
| Measurement Type | Inch |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
